Rok 2012 w Muzeum Narodowym w Warszawie

W tym roku Muzeum Narodowe w Warszawie obchodzić będzie 150. rocznicę swojego powstania. Właśnie trwają prace modernizacyjne obejmujące całą placówkę. Szykowane są także specjalne wystawy z tej okazji.

Wielką wystawę „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” otworzy prezydent Bronisław Komorowski. Oprócz budzącej emocje Lady Gagi (prawdopodobnie na słynnym zdjęciu w sukni z mięsa) zobaczymy tu m.in. sarkofag faraona i monarsze stroje koronacyjne. Będą też atrybuty współczesnych „wywyższonych”: luksusowe samochody, zegarki, najdroższe modele telefonów komórkowych. Opiekunem naukowym wystawy jest prof. Krzysztof Pomian, dyrektor Muzeum Europy w Brukseli, a realizuje ją cały zespół kuratorów Muzeum Narodowego pod kierunkiem prof. Antoniego Ziemby.

W nowych aranżacjach pokazane zostaną dotychczasowe  ekspozycje stałe : Galeria Dawnej Sztuki Europejskiej i Staropolskiej, Portretu i Galeria Sztuki XIX wieku. Kolejne otwierane będą sukcesywnie w trakcie roku jubileuszowego: w drugiej połowie 2012 r. – Galeria Sztuki Średniowiecznej oraz Galeria Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej, a w 2013 r. – Galeria Sztuki Starożytnej i Galeria Faras.

– Rozmawiamy z rodziną Kręglickich, czy chcieliby poprowadzić w podziemiach muzeum bistro w stylu lat 30. XX w. Tam też działać będzie kino tworzone we współpracy z firmą Against Gravity Artura Liebharta. Do restauracji i kina chętni dostaną się również po godzinach otwarcia wystaw, osobnym wejściem od strony parku na Książęcem. Letnie kawiarniane ogródki staną też na obu dziedzińcach muzeum – wylicza nowy szef promocji Narodowego Mateusz Labuda.

Narodowe zyska też całkowicie nowy wizerunek: zmieni się logo, strona internetowa, wszystkie druki muzeum, tablice informacyjne wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jutro jury wyłoni trzech finalistów międzynarodowego konkursu, na który napłynęło 60 zgłoszeń.

Muzeum nie zapomina też o swojej kolekcji XX-wiecznego polskiego wzornictwa, która cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem publiczności podczas zeszłorocznej wystawy „Chcemy być nowocześni”. Trwają zaawansowane rozmowy z ratuszem i deweloperem, by stworzyć taką stałą ekspozycję w jednym z budynków dawnej fabryki wódek Koneser na Pradze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: