Porównujemy podobrazia.

Porównujemy podobrazia

Podobrazia Winsor & Newton są od lat cieszą się dobrą opinią wśród plastyków na całym świecie. Ich marka stała się synonimem wysokiej jakości. Przełomowe rozwiązania – takie jak wolne od gwoździ boczne powierzchnie, które można zamalowywać, są dziś powszechnie stosowane przez różne firmy. Reklamując się jako równie dobre oferują one nierzadko znacznie niższe ceny. Z pewnością wielu klientów chciałoby móc porównać konkurencyjne produkty. Postanowiliśmy poprosić zaprzyjaźnionego plastyka, by przyjrzał się podobraziom i podzielił swoimi uwagami. Mamy nadzieję, że pomoże to użytkownikom w wyborze odpowiedniego podobrazia.

Do testu użyliśmy podobrazia Winsor & Newton Universal oraz popularnego podobrazia produkowanego w Chinach. Przyjrzyjmy się obu produktom. Chińskie podobrazie to reklamowane jest jako artystyczne (Artist’s Canvas) . W formacie 50x50cm cena takiego podobrazia jest bardzo atrakcyjna – można je kupić już za 13,50 zł. Podobrazie Winsor & Newton w tym formacie kosztuje 21,55 zł. Zobaczmy co za te pieniądze dostaniemy?

W informacji załączonej do podobrazia znaleźć można następujące informacje:

Najwyższej jakości podobrazia malarskie na płótnie bawełnianym. Rama blejtramu wykonana z tropikalnego bardzo lekkiego drewna. ” I dalej : „Rama blejtramu wykonana jest ze starannie dobranego i wysuszonego drewna jodłowego.

Niejednorodne drewno

Szerokość listewki krosna

Trudno powiedzieć z jakiego drewna faktycznie wykonano ramę. Pewne jest jedno, że drewno jest niejednorodne. Widać to na zdjęciu powyżej. W kilku miejscach listewki są trochę niestarannie wykończone a układ słojów w drewnie niejednorodny. Słowem nie jest to pierwszy gatunek drewna. Oprócz tego rozmiary listewek przy takim formacie są niezbyt przekonujące.  Trzeba pamiętać, że naprężenia płótna w tak dużym formacie, na który można nałożyć znaczną ilość ciężkiej farby, są znaczne. Szerokość listwy w tym podobraziu to 14 x 25mm.

Porównywalne podobrazie W&N ma znacznie solidniejszą ramę.

Krosno Winsor & Newton

Szerokość listewki

 

Oprócz tego widać wyraźnie, że użyte drewno jest lepszej jakości. Wygląda na dobrze wysezonowane, ma jasny kolory. Słoje są równomiernie rozłożone. Wygląda na trwałą i solidną podporę obrazu. Wymiary użytych listew to 15 x 36mm a więc znacznie solidniejsze niż w produkcie chińskim.

Porównajmy teraz samo płótno.

Na zdjęciu poniżej widać płótno chińskiego podobrazia. Na zbliżeniu widać wyraźnie, że płótno jest tak rzadkie, że grunt przechodzi na drugą stronę. Widać także niejednorodny i falujący splot. W specyfikacji podaje się też informację, że płótno zostało czterokrotnie zagruntowane. Natomiast na stronie sprzedawcy podano informację o trzykrotnym zagruntowaniu z obu stron (?!). Owszem, grunt jest widoczny ale z drugiej strony (kliknij w zdjęcie)

 

Splot chińskiego płótna

Metr kwadratowy tego płótna według dołączonej informacji waży 350 gram. Jest to informacja nieprecyzyjna, by nie powiedzieć nieprawdziwa. Podana waga dotyczy bowiem już zagruntowanego płótna. Po nałożeniu kilku warstw gruntu trudno ocenić faktyczną wagę tkaniny. Sądząc po ilości gruntu i rzadkim splocie musi być ona znacznie niższa niż 200 gram.

 

Płótno Winsor & Newton ma znane parametry – niezagruntowane waży 220 gram na metr kwadratowy. Po pokryciu dwukrotnie gruntem W&N waga wzrasta do 350 gram. Splot jest tak gęsty, że grunt nie przedostaje się na drugą stronę. To upewnia nas, że także farba nie przesiąknie. Całkowita izolacja podkładu od farby zabezpiecza przed nierównomiernym rozkładem kolorów – inaczej wygląda farba, która utrzymała się w całości na powierzchni podkładu a inaczej taka, której część przesiąkła.

 

Płótno Winsor & Newton

 

 

W informacji o podobraziu chińskim zawarto taką oto informację: „Powierzchnia podobrazia jest bardzo gładka co powoduje mniejsze zużycie farby.”

Jak wiadomo powierzchnia podobrazia powinna być szorstka aby zapewnić dobrą przyczepność farby.  Gładka powierzchnia utrudnia równomierne rozprowadzanie farby, która ślizga się po niej. Nałożenie słabej jakości gruntu utrudnia malowanie. Grunt Winsor & Newton jest szorstki, co ułatwia pracę pędzla.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: